Kdo mě sleduje na Instagramu tak ví, že když někam jedu nebo se jdu jen projít, ráda si u toho do sluchátek pustím nějaký ten podcast, díky kterému se něco dozvím a ještě mi daná aktivita rychleji uteče. 

Občas od vás dostanu zprávu, které vlastně poslouchám a zda bych vám mohla nějaký doporučit. A tak jsem si řekla, že vám to všechno sepíšu do článku, kde to bude přehlednější, a nebudu to muset vypisovat každému zvlášť. 🙂

Co jsou podcasty a kde je najít?

Než se ale vrhneme na konkrétní tipy, cítím potřebu ujasnit, co to ten podcast vlastně je. Možná si říkáte, že to snad každý musí vědět, ne? Ale i když to mě a většině mých vrstevníků přijde jako samozřejmost, zjistila jsem, že je tu stále hodně lidí, co absolutně nechápou, o co jde nebo kde to stáhnout.

Takže zjednodušeně, podcast je forma zvukové nahrávky, pomocí které lidé můžou šířit informace. A to na jakékoliv téma, z jakéhokoliv oboru. Je to neskutečně různorodý, takže si vybere opravdu každý. Od dění ve světě, přes seberozvoj, mateřství, fitness nebo třeba zahradničení až po krátké kurzy výuky cizích jazyků. Je toho bambilion a je jen na vás, co se rozhodnete poslouchat. 

Najdete je buď v aplikaci Podcasty (iOS) nebo třeba na Spotify

Můžete je buď poslouchat online po připojení k internetu nebo si je můžete stáhnout a poslouchat naprosto kdykoliv a kdekoliv, i když zrovna nemáte data či Wi-Fi připojení. 

Z mého pohledu obrovská výhoda podcastů je, že je můžeme poslouchat kdykoliv a kdekoliv bez nutnosti sledovat obrazovku.  

Já osobně moc ráda poslouchám podcasty v angličtině, protože tím zvládnu dvě věci najednou – dozvědět se něco nového a ještě si procvičit angličtinu. A to mi přijde super.

Nicméně chápu, že ne každý umí natolik dobře anglicky, aby tomu rozuměl, nebo zkrátka je pro něj lepší obsah konzumovat v našem rodném jazyce. A proto jsem si pro vás připravila dnešní článek, kde vám představím mých 6 oblíbených ČESKÝCH podcastů + připojím některé z mých oblíbených epizod!

Čas kávičky

Začneme podcastem od Verunky, který poslouchám téměř od začátku. 

Miluju styl, jakým Verča všechny ty svoje myšlenky podává, je zkrátka upřímná, vtipná a nebojí se mluvit na rovinu, když se něco posere nebo má týden na hovno. Věřte mi, že se u jejích podcastů často zasmějete a budete mít díky ní pocit, že se některý věci nedějou jen vám, haha

Píše také stejnojmenný blog a natáčí videa.

V podcastech rozebírá témata z oblasti seberozvojecož je přesně můj šálek kávy, ale občas připojí i vtipný historky nebo zážitky ze soukromýho života.

Mezi moje oblíbený epizody patří např. 5 tipů, jak si lépe organizovat čas nebo její předposlední epizoda Nestoupej na váhu, važ si sama sebe, kterou rozhodně doporučuju poslechnout. 

The Coffee-chic podcast

Když je řeč o Verče, přesuneme se rovnou k Valentýně, kterou můžete znát z blogu Apres Chic

Val má můj velký obdiv za to, jak se během tak krátký doby dokázala vyhoupnout nahoru. V mých očích je ta holka vážně blázen, v tom nejlepším slova smyslu, který svojí tvorbě obětuje spoustu času a úsilí, které se jí ale vyplácí. Je pro mě velkou inspirací v tom, že možné je opravdu cokoliv

Jak už je zvykem, v jejích podcastech většinou několik úvodních minut věnuje shrnutí uplynulého týdne a následně se přesouvá k tématům, která se opět týkají sebelásky, tipů na zlepšení vašeho života, motivace, ale taky událostí jako je maturita, stěhování apod. 

Na to, kolik Valentýně je, toho už dokázala opravdu hodně…včetně jedný oddělaný pračky 😀

Oblíbené epizody – Rozhovor s Markétou Frank, Problémy se sebevědomím a moje tipy, jak ho zvýšit a další…

V oblacích

Tereza Salte je pro mě tak trochu superwoman. Můžete ji znát jako maminku Wilamka, úspěšnou blogerku a influencerku, spoluzakladatelku Elite Bloggers, autorku knihy Šlehačková oblaka, na kterou jsem psala recenzi zde, ale poslední měsíce i jako autorku podcastu V oblacích. Jak říkám, zvládá toho opravdu hodně! 

V jejích vyprávěních mluví o mateřství, o svoji lásce k Norsku a zážitcích, o svojí minulosti a zkušenostech nebo třeba o podnikání. Skrz svoje epizody nás učí žít pomalu, jak se ze všeho nezbláznit nebo že bychom ty sociální sítě neměli brát tak vážně. 

Navíc Terez má tak hrozně uklidňující hlas, že si je ráda pouštím před spaním a přiznávám, občas u nich usnu, haha.

Co se oblíbených epizod týče, je opět těžký vybrat jen nějaké, ale zvolím třeba Proč se naučit mít rád neúspěch nebo Instagram, nešvar dnešní doby?

The healthy tapes

Pokud hledáte podcast ze světa fitness a zdravého životního stylu, tohle je přesně pro vás!

Lucka je úžasná holka, která si jde za svými sny a tvrdě na sobě maká. S jejím jménem jsou také spojené projekty #jedunavýkon a #tohlejsemjá.  Miluje crossfit, cestování a jídlo, of course. 

Mám ráda její upřímnost, skromnost a radost ze života. Při pohledu na její profil se u mě místo pocitů méněcennosti objevuje pozitivní energie, chuť na sobě makat a ten život si hlavně užívat a ne se trápit hloupostmi. Z toho plyne, že se svojí tvorbou snaží ukázat, že život není dokonalej,  jako se na sociálních sítích občas může zdát, že když na sobě člověk pracuje, může dosáhnout čehokoliv, nebo že život by se měl žít hlavně offline. Moc se mi líbí, že skrz svojí tvorbu, včetně podcastů, se snaží lidi edukovat

Asi nejlepší epizoda je za mě Přestaň neustále dietit. a pak např. 10 tipů, jak být maximálně produktivní a nezbláznit se! 

The power of now w/nejedlaadel

Adél sleduju teprve půl roku, ale moc se mi líbí to, co dělá. 

Nebojí se říct cokoliv, co má na srdci, je za každé okolnosti upřímná a stejně jako všechny zmíněné holky, si jde prostě za svým. Nedávno se dokonce vrátila ze svého ročního pobytu v Americe, kam se rozhodla po maturitě vyrazit jako Aupair.  

Ve svém podcastu předává spoustu rad a tipů pro spokojenější život, ale také otevírá téma adopce. 

Moje oblíbené epizody – Proč mít rád a vše o zákonu přitažlivosti; Být sám neznamená být osamělý.

A na závěr zabrousím na Slovensko, protože tu mám jeden z mých úplně nejoblíbenějších, a to

Bagniari radio

Katarina vystudovala antropologii, je zároveň koučka a momentálně se věnuje hlavně ženskému zdraví. Na toto téma vydala i svůj třídílný minikurz a bude spouštět program s názvem Naprogramuj si svůj cyklus. Vážně oceňuju, že se konečně našel někdo, kdo se o tomhle tématu nebojí mluvit a začal ho zpracovávat komplexně. Tahle osvěta je u nás totiž víc než potřeba!

Mezi podcastery je trochu nováček, jelikož uplynul teprve měsíc, co vydala první epizodu. Nicméně jich stihla vydat už 7 (!) a rozhodně to nic nemění na tom, jak je její obsah kvalitní a přínosný. 

Moje nejoblíbenější epizoda je Kto je pre mňa zdravá žena? 

A jsme u konce dnešního článku.
Každopádně doufám, že vám byl v něčem přínosný a některé z nich si třeba poslechnete a bud moc ráda, když mi dáte tip na svůj oblíbený podcast! 🙂
Příště se můžete těšit na několik mých oblíbenců ze zahraničí. 🙂

Maky <3