Konečně jsem se dostala k sesumírování článku, který měl vyjít už před dvěma měsíci. Ale lepší pozdě, než-li vůbec, ne?

V rámci mezinárodního programu PAL jsme jakožto studenti Masarykovy univerzity měli možnost vyrazit do Nizozemska, konkrétně do města Haarlem, nedaleko Amsterdamu.

Na úplném začátku tohoto programu jsme dostali za úkol si zvolit případ, na kterém chceme pracovat. Já si vybrala případ 62leté ženy, která má sedavý způsob života, trpí obezitou a počáteční hypertenzí. 4 týdny před odjezdem do Nizozemska pak probíhaly online přednášky a skupinové práce, při nichž jsme se jakožto „sport coaches“ snažili vymyslet plán, jak její životní styl zlepšit a jaké intervence je třeba provést.

V týdnu od 28.3.-1.4.2022 poté probíhal program přímo v Nizozemsku, kde jsme na projektech dále pracovali. Do Haarlemu se každý dopravil po svojí ose, někdo autobusem, někdo letadlem. V pondělí dopoledne jsme začali úvodní přednáškou, na které jsme si vyzkoušeli teambuildingové hry pod vedením našich lektorů. Následoval společný oběd a odpolední, trochu bláznivé aktivity ve městě.

Ubytování jsme si zařídili v místním hostelu StayOkay. Při cestě do školy se už studenti poměrně rozdělovali. Někteří jeli na vypůjčených kolech, někteří autobusem a my chodili převážně pěšky. Užívali jsme si všechny procházky místními uličkami, které měly typický nádech nizozemské architektury. A tohle mi na tom cestování přijde mimochodem krásný, jak člověk najednou dokáže mít radost i z obyčejné procházky kolem (pro místní obyvatele) obyčejných domů.

Vestibul univerzity Inholland v Haarlemu

Úterní dopoledne opět probíhaly přednášky pod vedením lektorů z ostatních univerzit. Konkrétně Nuno Pimenta z Portugalska s námi hovořil o tom, zda je vždy vhodné zvolit jako primární cíl u klientů snižování hmotnosti nebo zda není lepší začít zlepšováním kardiovaskulárního a respiračního systému. Druhá přednáška byla od proděkana naší fakulty, Michala Kumstáta, který zase studentům předal zajímavé informace o sportovní výživě. Odpoledne jsme se vlakem přesunuli do Zandvoortu, kde na nás čekaly týmové soutěže a výzvy na pláži, podobné soutěži Survivor.

Středeční program byl poněkud odlišný a volnější. Dopoledne si pro nás připravili workshop s dechovým cvičením. Byla to velmi zajímavá zkušenost pro nás všechny. Odvážlivci se pak ještě účastnili otužování v ledové vodě, ale mezi ně já tedy rozhodně nepatřila.
Odpolední program byl volný, tudíž jsme se s kamarádkami rozhodly vypravit opět do centra Haarlemu a celé si ho znovu projít. Objevit nová místa, kavárničky, nakoupit menší suvenýry a užít si zkrátka každou chvíli v tak nádherném městě, jako je právě Haarlem. Ochutnat pravé nizozemské Stroopwafle se nám ale nakonec poštěstilo až v pátek v Amsterdamu.

Další den jsme začali o něco aktivněji než předchozí dny, a to konkrétně Nirvanou. Pokud o tom slyšíte poprvé, nevěště hlavu. Spoustu z nás na tom bylo ještě před několika týdny stejně. Nirvana je spojením hudby, dechu a posilování. A byli byste překvapení, jak velký účinek toto cvičení má! Posilujete a aktivně zapojujete svaly celého těla, ale zároveň se cítíte uvolnění a zrelaxovaní. Přirovnala bych to ke stavu flow. Ve druhé části jsme si poté řekli něco víc o využití moderních technologií při snaze zlepšit životní styl našich klientů. Odpoledne toho dne jsme naše projekty ve skupinkách úspěšně dokončili, následně je odprezentovali a konzultovali s našimi vedoucími lektory. Tento způsob práce se mi osobně hrozně líbil. Měli jsme možnost o všem hodně diskutovat, navrhovat, používat myšlenkové mapy… a po celou dobu dávat naše návrhy dohromady tak, až to do sebe vše zapadlo jako pěkné puzzle.

Celých 5 dní uteklo neskutečně rychle a nás čekal poslední dopolední program, ve kterém jsme si sdělili naše dojmy, zážitky a to, co nám tento program přinesl. Mně osobně dal tento mezinárodní týden opravdu hodně. Od začátku pandemie, kdy možnost vycestování nebyla tak velká jako jsme byli dosud zvyklí, jsem vlastně nikde v zahraničí nebyla. A o to víc jsem byla nyní vděčná za tuto příležitost. Poznala jsem nové přátele a skvělé lidi, podívala se, jak to chodí na jiné univerzitě, vyzkoušela si jiný způsob výuky a zkrátka si užila skvělý týden.

A opět se mi jen potvrdilo, jak důležité a skvělé je občas vyjít ven ze své komfortní zóny a zkusit něco nového. A obzvlášť, pokud se to týká cestování a studia. Takže pokud budete mít jakoukoliv možnost takto někam vycestovat, odhoďte strach a běžte do toho! Můžete jen získat.
Velké díky patří všem, kdo se na organizaci tohoto týdne podíleli, a také naší univerzitě, která nám tento výjezd do zahraničí umožnila!